Technologia HDD polega na wierceniu kierunkowym w procesie zabudowy instalacji podziemnych. Jest to najbardziej uniwersalna i ekonomiczna technologia umożliwiająca bezwykopową zabudowę rurociągów. Metoda technicznie zaawansowana, bezpieczna i szybka w realizacji, stosowana jest wszędzie tam, gdzie należy ograniczyć ingerencję w środowisko i pokonać istniejące przeszkody terenowe, tj. rzeki, jeziora, brzegi morskie, bagna, lasy, tereny chronione, jak również drogi, tory kolejowe, tereny zurbanizowane itp. Stosowana jest przy zabudowie gazociągów, ropociągów, wodociągów, kanalizacji, ciepłociągów, w teletechnice, energetyce i telekomunikacji.

 

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój w dziedzinie technologii bezwykopowych w Polsce czego przyczyną była niewątpliwie prężna działalność firm wiertniczych oraz zaangażowanie inwestorów w dążeniu do realizacji zadań z ogranicze niem ingerencji w środowisko. Przełożyło się to na konieczność projektowania i realizowania coraz bardziej zaawansowanych zadań, dłuższych przewiertów o dystansach przekraczających 1000 m.b. oraz większych średnic zabudowywanych rur do 28”. W 2014 r. zakończono największe w historii Polski zadanie wiertnicze, obejmujące 39 przekroczeń; ponad 16 km przewiertów w ramach inwestycji „Budowa gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa relacji Rembelszczyzna – Gustorzyn”. Realizacji tego zadania podjęła się i zakończyła go pełnym sukcesem prężnie działająca na rynku polskim firma wiertnicza NAWITEL Sp. z o.o. Sp. K., specjalizująca się od ok. 20 lat w robotach bezwykopowych, takich jak horyzontalne przewierty sterowane HDD, poziome przeciski sterowane i mikrotunele. Firma NAWITEL rozpoczynała działalność od realizacji przewiertów małośrednicowych dla branży teletechnicznej, a obecnie, pobijając kilkukrotnie swoje rekordy, podejmując ciągle wyzwania i wdrażając nowe i innowacyjne rozwiązania techniczne, zrealizowała największe zadania wiertnicze w Polsce. Jako pierwsza wykonała długie wiercenia skalne o dystansie ponad 700 m.b., wiercenia przy dużej różnicy poziomów jak również wiercenia silnikami wgłębnymi do wiercenia w skale. Byli w Polsce pionierami wiercenia intersect (wiercenie z dwóch stron) oraz wiercenia wash over (żerdź w żerdź). Śledząc historię tej wrocławskiej firmy wiertniczej, obserwujemy postęp i osiągnięcia wiertnictwa HDD w Polsce. Dzięki bogatemu parkowi maszynowemu możliwe stało się wykonywanie przewiertów na dystansie nawet powyżej 1,5 km, przewiertów po łuku, a także przekroczeń w trudnych warunkach geologicznych. Stosowanie bardziej precyzyjnych systemów pomiarowych, tj. tensor, paratrack lub żyrokompas (niewrażliwy na zakłócenia magnetyczne z możliwością odczytu ciśnień wgłębnych w otworze) umożliwia wykonywanie przewiertów na znacznych głębokościach. Producenci wiertnic przeznaczonych do realizacji przewiertów HDD oferują urządzenia w bardzo szerokim zakresie parametrów pracy. Najmniejsze wiertnice są urządzeniami kompaktowymi, charakteryzują się siłą uciągu/pchania do 10 t i momentem obrotowym do 5 kNm Natomiast największe wiertnice posiadają siłę uciągu/pchania do 400 t oraz moment obrotowy ponad 120 kNm i wymagają szeregu skomplikowanych technologicznie urządzeń towarzyszących. Intensywny rozwój wiertnictwa w Polsce przyczynił się do wzrostu wysokiej klasy parku maszynowego dającego możliwość realizacji przewiertów od najmniejszych dostępnych średnic do nawet DN 1400 mm. Długość realizowanych przewiertów może wahać się od kilkunastu metrów do 3 km, a nawet przy wierceniu dwustronnym do 4 km. Jako przykład można podać firmę NAWITEL, która posiada wiertnice praktycznie w każdej klasie urządzeń:

 

 

  • Vermeer Navigator D7x11a, siła uciągu / pchania 3,5 t, moment obrotowy 1,5 kNm,
  • Vermeer Navigator D24a, siła uciągu / pchania 11 t / 8 t, moment obrotowy 2,38 kNm,
  • Vermeer Navigator D24x40a, siła uciągu / pchania 11 t / 8 t, moment obrotowy 5,424 kNm,
  • Vermeer Navigator D36x50 II, siła uciągu/pchania 16 t / 16 t, moment obrotowy 6,772 kNm,
  • Vermeer Navigator D50x100a, siła uciągu/pchania 22,5 t / 17,2 t, moment obrotowy 13,56 kNm;
  • Vermeer Navigator D75x100, siła uciągu / pchania 35 t / 20 t, moment obrotowy 13,56 kNm;
  • American Augers DD100B, siła uciągu / pchania 45 t, moment obrotowy 27,1 kNm;
  • Herrenknecht HK100C, siła uciągu / pchania 100 t; moment obrotowy 60,0 kNm;

ƒ

 

Prime Drilling PD 250/90 RP, siła uciągu / pchania 250 t, moment obrotowy 90,0 kNm. Chcąc przekonać inwestorów do realizacji przekroczeń w technologii HDD, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak krótki czas realizacji, niższe nakłady kosztów niż w metodach tradycyjnych, mniejsza inwazyjność w środowisko i możliwość wykonywania przekroczeń na coraz to dłuższych dystansach. W najbliższym czasie firma NAWITEL podejmie kolejne wyzwania wykonania przewiertu pod dnem Morza Bałtyckiego (z wyjściem w dnie morza) dla zabudowy gazociągu stalowego Ø 114,3 mm o długości 1400 m.b. oraz dwa wielorurowe przewierty (4 x 250 mm HDPE oraz 1 x 160 mm HDPE) pod Odrą, każdy o długości ok. 800 m.b. Śledząc działalność firmy NAWITEL, można zauważyć, że doświadczenie, rozwaga, ciągły rozwój oraz podejmowanie nowych wyzwań to niewątpliwie droga do osiągnięcia sukcesu, a kompetencje oraz potencjał techniczny firmy daje perspektywy do dalszego prężnego rozwoju rynku HDD w Polsce.